پروژه های ساختمانی به جزئیات زیادی نیاز دارند و ممکن است ماه ها یا سال ها طول بکشد تا تکمیل شوند. بخش مهمی از فرآیند ساخت و ساز، اطمینان از انتخاب طرح سازه و مصالح مناسب است. شما باید فونداسیون و عناصر طبیعی مختلف را قبل از ترکیب برخی موارد اضافی در ساختمان در نظر بگیرید.

هنگام ساختن ساختمان های چند طبقه، باید به نحوه دسترسی افراد به هر طبقه فکر کنید. پله ها یک انتخاب طبیعی هستند، اما نصب کلایمر نیز عاقلانه است، زیرا سریع تر، راحت تر است و افراد دارای معلولیت و محدودیت های حرکتی را در نظر می گیرد.سبک کلایمر خانگی

 

کلایمر چیست؟

کلایمر سکویی است که می تواند باز یا بسته باشد و برای بلند کردن یا پایین آوردن افراد و کالاها به طبقات بالا و پایین استفاده می شود. در گذشته داشتن کلایمر برای ساختمان های طبقه اجباری نبود. در نتیجه، برخی از سرمایه گذاران املاک و مستغلات از نصب کلایمر اجتناب کردند زیرا نصب و نگهداری آن ها گران بود.

 

چگونه قانون بر استفاده از کلایمر تأثیر

گذاشته است تا زمانی که قانون آمریکایی‌های دارای معلولیت در سال ۱۹۹۰ معرفی شد که کلایمر رایج شد. این قانون هرگونه تبعیض علیه افراد دارای معلولیت را ممنوع می کند. قانون همچنین تمام ساختمان های دو یا سه طبقه را ملزم به نصب کلایمر می کند. این باعث می شود افراد دارای معلولیت به راحتی به چندین طبقه دسترسی داشته باشند.

 

چگونه کار کلایمرها

می کنند کلایمرها از دهه ۱۸۰۰ تغییر چندانی نکرده اند. کلایمرها هنوز هدف اصلی خود را حفظ کرده اند که افراد را در طبقات جابجا می کند. سیستم ایمنی Otis در اکثر انواع کلایمر استفاده می شود و از دهه ۱۸۵۰ استفاده شده است.

سیستم های کنترل برای کلایمرهای مدرن به گونه ای تغییر یافته اند که سرعت و ایمنی را بهبود می بخشد. در بیشتر موارد، کلایمرها از وزنه تعادل و ۴۰ درصد حداکثر بار نامی برای تعادل کابین استفاده می کنند.

هدف اصلی وزنه تعادل کاهش وزنی است که قرار است توسط موتور بلند شود و کنترل کامل کلایمر با کابل ها دست نخورده باقی بماند. به منظور اطمینان از دوام و استحکام، کلایمر کابین از فولاد ساخته شده است. قرقره استفاده شده توسط کابل کلایمر توسط یک شفت کلایمر کنار به پهلو در جای خود ثابت می شود. این چرخش توسط مجموعه ای از تیرهای فولادی که در بالای کابین کلایمر قرار می گیرند کنترل می شود.

کابین کلایمرهای مدرن نیز دارای فناوری اضافی در آنها نصب شده است. برخی از آنها تلفن هایی دارند که به سرنشین اجازه می دهد در مواقع اضطراری کمک بخواهد. برخی دیگر دارای یک درب تله ای هستند که در سقف قرار دارد که فرار را در مواقع اضطراری امکان پذیر می کند.

کلایمرها با توجه به ظرفیت جمعیتی ساختمان و وظایفی که باید انجام شوند، طراحی و در یک ساختمان نصب می شوند. به عنوان مثال، ساختمان هایی هستند که دارای کلایمرهای بزرگ برای حمل بار به طبقات مختلف هستند. بیمارستان ها دارای کلایمرهایی هستند که از دو طرف باز می شوند تا امکان ورود و جابجایی آسان بیماران اورژانسی فراهم شود.

 

انواع کلایمر

در گذشته، اکثر کلایمرها باید از طریق یک اتاق ماشین متمرکز کنترل می شدند. امروزه برخی از کلایمرها وجود دارند که به دلیل داشتن مکانیزم ایمنی داخلی نیازی به اتاق ماشین ندارند. چهار نوع کلایمر اصلی وجود دارد: هیدرولیک، کششی، بدون ماشین و وکیوم.

۱٫ کلایمر کششی دنده ای و بدون دنده
کلایمرهای Geared و Gearless Traction را می توان به سه دسته مختلف تقسیم کرد:

کلایمر کششی
این کلایمر دارای طناب هایی است که از روی یک چرخ متصل به موتور الکتریکی واقع در بالای شفت عبور می کند. وظیفه اصلی طناب ها بالا و پایین بردن کابین کلایمر است. می توان از آن برای کاربردهای متوسط ​​و بلند استفاده کرد و می تواند بسیار سریعتر از کلایمرهای هیدرولیک حرکت کند.

مانند سایر انواع کلایمر، این سیستم از وزنه تعادلی استفاده می کند که وزن سرنشینان و کابین را از بین می برد تا موتور کار آسان تری را برای جابجایی بار کلایمر داشته باشد.

کلایمر کششی دنده ای
کلایمر دنده ای از موتوری تشکیل شده است که یک گیربکس به آن متصل است. وظیفه اصلی چرخ دنده ها تامین نیروی چرخی است که طناب ها را به حرکت در می آورد. این نوع کلایمر می تواند تا سرعت ۵۰۰ فوت در دقیقه حرکت کند. حداکثر مسافتی که می تواند طی کند ۲۵۰ فوت است.

کلایمر کششی بدون دنده
کلایمرهای بدون دنده دنده ای برای تنظیم سرعت ندارند. این توضیح می دهد که چرا آنها می توانند با سرعت ۲۰۰۰ فوت در دقیقه حرکت کنند و همچنین می توانند حداکثر ۲۰۰۰ فوت حرکت کنند. آنها بهترین گزینه برای آسمان خراش ها هستند.

۲٫ کلایمر هیدرولیک
کلایمرهای هیدرولیک معمولاً توسط یک پیستون در پایین پشتیبانی می شوند. هدف این است که کابین کلایمر را به سمت بالا فشار دهید در حالی که یک موتور الکتریکی سیال هیدرولیک را به سمت پایین پیستون هدایت می کند. هنگامی که زمان پایین آمدن کلایمر فرا می رسد، شیر مایع هیدرولیک را از پیستون آزاد می کند. این نوع کلایمر بیشتر در ساختمان های ۲ تا ۸ طبقه استفاده می شود و تنها می تواند با حداکثر سرعت ۲۰۰ فوت در دقیقه حرکت کند. در زیر جزئیات بیشتر کلایمرهای هیدرولیک آورده شده است:

کلایمر هیدرولیک طناب دار
در این نوع از طناب و پیستون برای افزایش حرکت کابین کلایمر استفاده می شود. حداکثر مسافتی که می تواند طی کند حدود ۶۰ فوت است.

کلایمر هیدرولیک معمولی
این دستگاه که با یک گودال کلایمر طراحی شده است، دارای یک شیار است که در زیر کف گودال گسترش می یابد. همانطور که کلایمر شروع به سقوط می کند، گودال از یک پیستون جمع کننده پشتیبانی می کند. در برخی از پیکربندی‌ها، یک کلایمر هیدرولیک معمولی ممکن است به سوراخ کم‌عمق‌تری در زیر گودال نیاز داشته باشد که در هنگام سقوط کلایمر، پیستون تلسکوپی در حال فروپاشی را بپذیرد. مسافت تقریبی که می تواند طی کند ۶۰ فوت است.

کلایمر هیدرولیک بدون سوراخ
کلایمر هیدرولیک بدون سوراخ مشابه کلایمر معمولی است، اما نیازی به سوراخ یا شیار ثابت در زیر گودال ندارد. دارای پیستون های تلسکوپی در پایه گود است. این پیستون ها به کابین کلایمر اجازه می دهد تا ۵۰ فوت را طی کند. همچنین طرحی وجود دارد که دارای پیستون های غیر تلسکوپی است که فقط می تواند تا ۲۰ فوت حرکت کند.

دلیل اصلی محبوبیت کلایمرهای هیدرولیک این است که راه اندازی آنها مقرون به صرفه تر است و در مقایسه با سایر کلایمرها هنوز هزینه نگهداری نسبتاً پایین تری دارند.

کلایمرهای هیدرولیک انرژی بیشتری مصرف می کنند زیرا از موتور الکتریکی استفاده می کنند که بر خلاف گرانش عمل می کند. شما باید به طور منظم مایعات هیدرولیک را بررسی کنید زیرا یک نشتی کوچک می تواند به راحتی منجر به یک رویداد فاجعه آمیز شود یا به یک خطر زیست محیطی تبدیل شود.

۳٫ کلایمر کمتر اتاق ماشین (MRL).
اکثر کلایمرها با ماشین آلات واقع در بالای چاه کلایمر طراحی می شوند. این نوع کلایمر دارای ماشینی است که در فضای سرپوشیده تعبیه شده است و هر زمان که نیاز به تعمیر و نگهداری باشد، فقط از بالای کابین کلایمر قابل دسترسی است. این نوع کلایمر تنها می تواند مسافت ۲۵۰ فوتی را با سرعت ۵۰۰ فوت در دقیقه طی کند.

کلایمرهای MRL در ساختمان‌های متوسط ​​محبوبیت پیدا می‌کنند، زیرا در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند و به فضای کمتری در طول ساخت نیاز دارند.

۴٫ وکیوم (هوا رانده) کلایمر خانه
کلایمرهای وکیوم که در سال ۲۰۰۵ به جامعه کلایمر معرفی شدند، از هیچ کابل یا سیستم قرقره ای برای کار استفاده نمی کنند. این کلایمرهای هوا محور بر اساس قوانین طبیعی فیزیک کار می کنند. این سیستم کلایمر که با مواد پلی کربنات و آلومینیوم ساخته شده است، اساسا یک لوله در یک خلاء مهر و موم شده است. هوای زیر و بالای کابین کلایمر چیزی است که حرکت را تسهیل می کند.انواع کلایمر

هنگامی که دکمه بالا را فشار می دهید، سیستم فشار بالای لوله را کاهش می دهد و فشار هوای زیر را مجبور می کند که لوله را به سمت بالا فشار دهد. هنگام پایین رفتن برعکس این اتفاق می افتد - فشار پایین به حداقل می رسد و کلایمر را مجبور به پایین رفتن می کند.

از آنجایی که این نوع کلایمر در ۳ مدل از یک سرنشین تا مدل سه سرنشین قابل دسترسی با ویلچر موجود است، بیشتر در مصارف مسکونی استفاده می شود.

بیشتر بدانید – کلایمرهای خانگی توسط PVE

 

کلایمرهای مسکونی هوا محور

نحوه انتخاب کلایمری که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد
کلایمرها می توانند سرمایه گذاری گران قیمتی باشند، بنابراین هنگام تصمیم گیری اینکه کدام یک برای شما بهترین است، مهم است که همه عوامل را در نظر بگیرید. شما نمی توانید یک کلایمر بزرگ MRL را در یک ساختمان آپارتمانی با متراژ متوسط ​​نصب کنید. اولین کاری که باید انجام دهید این است که ساختمان را ارزیابی کنید و مشخص کنید که برای چه چیزی به کلایمر نیاز دارید. در اینجا برخی از عواملی که باید در نظر گرفته شوند آمده است:

مسافران
کلایمرهای مختلف در اندازه‌های مختلف هستند و عملکرد متفاوتی دارند. کلایمرهای مسافری می توانند حداکثر تا ۱۰۰۰۰ پوند را تحمل کنند. اکثر آنها می توانند بین ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ پوند را نگه دارند. بسته به نوع ساختمان، برخی از کلایمرها باید به عملکردهای خاصی مانند فضای نگهداری برانکارد در ساختمان بیمارستان مجهز شوند.

بارها
بارها می توانند چندین تن وزن داشته باشند و برای حمل و نقل آنها به کلایمر مخصوص نیاز دارند. کلایمرهای باربری برای تحمل وزن تا ۲۰۰۰۰ پوند یا بیشتر طراحی شده اند.

افراد خدماتی
اغلب کلایمرهای خدماتی را با کلایمرهای باربری اشتباه می گیرند. کلایمرهای خدماتی کلایمرهای مسافربری معمولی هستند که توسط کارکنان در یک ساختمان استفاده می شود. این کلایمرها بیشتر برای ارائه راه راحت تری برای کارمندان برای سفر از طبقه به طبقه بدون ایجاد مزاحمت برای مشتریان و مهمانان استفاده می شود.

کلایمرهای تجاری یا مسکونی
معمولاً به گونه‌ای طراحی می‌شوند که افراد بیشتری نسبت به کلایمرهای مسکونی داشته باشند. برخی از کلایمرهای مسکونی تنها یک نفر را در خود جای می دهند زیرا تمایل دارند کاربران کمتری نسبت به همتایان تجاری خود داشته باشند.

Dumbwaiters
Dumbwaiters کلایمرهای کوچک ساده ای هستند که برای انجام وظایف حمل و نقل مفید استفاده می شوند. در رستوران‌ها، هنگام جابجایی غذاها و ظروف بین طبقات، یک دمدمی مزرعه می‌تواند مفید باشد.

افکار نهایی
قبل از نصب کلایمر در ساختمان چند طبقه خود، باید دینامیک ساختمان را بدانید. ساختمان مسکونی است یا تجاری؟ همچنین باید بدانید هزینه کلایمر مورد نیاز سازه شما چقدر خواهد بود. اگرچه کلایمر می تواند یک سرمایه گذاری گران باشد، راحتی و سهولت استفاده اغلب دلیلی جذاب برای اضافه کردن کلایمر به سازه بعدی شما است.