بلیط هواپیما یک سند یا رکورد الکترونیکی است که توسط ایرلاین و یا یک آژانس مسافرتی صادر می‌شود. این سند که تاییدکننده یک صندلی در هواپیما می‌باشد، شامل اسم مسافر، ایرلاین یا آژانس مسافرتی صادرکننده، شماره بلیط، فرودگاه مبدا/مقصد، تاریخ و ساعت پرواز، کلاس پروازی، قیمت بلیط، شرایط تغییر تاریخ و یا کنسلی می‌باشد.
پیشنهاد ما:بلیط ارزان هواپیما

به گزارش سرویس بازار ایسنا، زمان شروع استفاده از بلیط هواپیما همزمان با اولین پروازهای مسافربری در سال ۱۹۰۹ میلادی است. در آن سال، مسافران از طریق تلفن رزرو خود را انجام می‌دادند و بلیط از طریق پست برای آدرس آنها ارسال می‌شد. با ظهور تکنولوژی‌های جدید و پیشرفت برنامه‌های کامپیوتری این روند تغییر حالت داد و مسافران می‌توانند از طریق مرورگرهای اینترنتی و سایت‌های آنلاین فروش بلیط و یا حتی اپلیکیشن‌های طراحی شده برای اینکار می‌توانند ایرلاین مورد نظر و ساعت و تاریخ پرواز خود را انتخاب کرده و مبلغ آن را به صورت اینترنتی واریز کرده و در نهایت بلیط خود را از طریق ایمیل و یا صفحات وب مشاهده کنند که در اصطلاح به آن E-ticket گفته می‌شود.

پیشنهاد ما:بلیط ارزان هواپیما

مسافران باید یک نسخه چاپی از این بلیط را در فرودگاه برای دریافت کارت پرواز همراه داشته باشند.

در سیستم‌های فروش بلیط خارجی و بلیط داخلی عموما دو روش بلیط چارتر و بلیط سیستمی وجود دارد :

بلیط چارتر:

در دنیای گردشگری و مسافرت امروزی اصطلاح‌های زیادی وجود دارند. مطمئنا همه شماها اصطلاح پرواز چارتر را شنیده‌اید. کلمه چارتر در حوزه گردشگری به معنای دربست کردن یا اجاره کردن بخشی و یا تمام صندلی‌های یک اتوبوس، قطار و پرواز و یا اتاق‌های یک هتل می‌باشد. در واقع روند چارتر کردن بلیط پرواز به این صورت می‌باشد که، شرکت یا آژانس مسافرتی درخواست‌کننده به صورت دوره‌ای یا سالیانه و در زمان‌های خاصی اقدام به چارتر کردن تعداد مشخص و یا همه صندلی‌های هواپیما می‌کنند که معمولا ارزان‌تر از بلیط های سیستمی می‌باشند.

پیشنهاد ما:بلیط ارزان هواپیما

ایرلاین یا شرکت هواپیمایی را چارتردهنده و آژانس مسافرتی یا شرکت‌های خدمات مسافرتی را چارترکننده می‌گویند، تعیین بها بلیط چارتر در اینجا به عهده چارتردهنده است (که در برخی از این پروازها بها بلیط برای تمامی افراد بالای دو سال یکسان می‌باشد) و چارترکننده تنها مسئول فروش این صندلی‌ها می‌باشد. طبق قراردادی که بین این دو بسته می‌شود، چارترکننده موظف است حتی در صورت عدم فروش بخشی از صندلی‌های چارتر شده، مبلغ اجاره کردن تمام صندلی‌ها را به چارتردهنده پرداخت کند و بدین ترتیب است که اکثر چارترکنندگان با توجه به زمان نزدیک شدن پرواز چارتریشان آن را با تخفیفات ویژه ( که در اصطلاح به آن لحظه آخری گفته می‌شود) به فروش می‌رسانند.

 

پیشنهاد ما:بلیط ارزان هواپیما

مبلغ بلیط چارتر بسته به عوامل مختلفی تغییرات زیادی را در سال دارد. در فصول پر مسافرت سال (در اصلاح به آن Pick Season و یا High Season گفته می‌شود) که تقاضای مسافرت برای مسیرهای پرترددی مثل ترکیه، امارات، مالزی، تایلند، چین و اروپا صورت می‌گیرد، قیمت‌های این دسته از بلیط‌ها افزایش پیدا می‌کند. در زمان‌هایی از سال هم که شرایط آب‌وهوایی کشورهای مقصد تغییر کرده (سردتر یا گرمتر می‌شوند) خرید بلیط هواپیما چارتری کاهش پیدا می‌کنند تا بازار خود را از دست ندهند.

این دسته از بلیط‌ها در یک روز مشخص از فرودگاه مبدا پرواز و در فرودگاه مقصد بر زمین می‌نشیند و معمولا در زمانی که صادر می‌شوند شرایط کنسلی آنها با جرایم ۱۰۰ درصد روبه‌رو است و اگر ایرلاین چارترکننده با کنسلی موافقت کند، مبالغ جریمه عمدتا بالا می‌باشد. در سایر شرایط و قوانین این بلیط‌ها با بلیط‌های سیستمی یکسان می‌باشد.

خرید این نوع بلیط‌ها به مسافرانی توصیه می‌شود که، معمولا به دنبال ارزان‌تر کردن مبلغ تور مسافرتی خود می‌باشند و تغییراتی در زمان پرواز خود نمی‌خواهند ایجاد کنند.
پیشن